Gemeente Borsele
Stenevate 10
Postbus 1
4450 AA Heinkenszand
Tel: (0113) 238383
Fax: (0113) 561385
E-mail: info@borsele.nl
Openingstijden

Kwadendamme

Kwadendamme is een dorp met ongeveer 940 inwoners. Het dorp ligt in een aantrekkelijk landschappelijk gebied. Het is omgeven door vele polders met mooie beboomde dijken, welen en plassen. Vooral de 'Zwaakse Weel' is schilderachtig gelegen. Deze weel is het overblijfsel van de vroegere zeearm 'de Zwake'.

In de Frisostraat ligt de neogotische rooms-katholieke kerk uit 1902. Deze kerk heeft een bijzonder fraai interieur. De kerktoren heeft sinds de bouw maar liefst vier gedaantewisselingen ondergaan. De stoomtrein Goes-Borsele heeft in Kwadendamme een halte aan het buurtschap Langeweegje. De omgeving nodigt uit tot het maken van wandelingen. Ook kan een bezoek worden gebracht aan vlindertuin Berkenhof.


Geschiedenis

Kwadendamme heeft zijn naam te danken aan een dijk in het Zwakegebied die regelmatig doorbrak en de 'Quaadendam' werd genoemd. Na het verlies van het dorp Oostende in het jaar 1521 zal een deel van de bevolking op deze plaats zijn neergestreken. De oudste vermelding van bewoning is van een brouwerij-eigenaar, die in 1572 zijn bedrijf verliet en met het Geuzenleger meetrok. Heel lang was er slechts sprake van enkele verspreid staande huisjes langs dijken en polderwegen, bestuurd vanuit het dorp Hoedekenskerke.

De in 1801 gebouwde katholieke kerk had een aanzuigende werking. Vanaf dat moment nam de bevolking langzaam toe. In 1920 had het 'gehucht' Kwadendamme al een aantal kenmerken van een echt dorp: een school, cafés, winkels, bedrijven en straatverlichting langs een geplaveide dorpsstraat. Bij de tien jaar eerder gehouden volkstelling stonden er 109 huizen met in totaal 530 bewoners.


Bron: Kwadendamme, dorp aan de Quaadendam, Jan de Ruiter

 

Gepubliceerd op: 23 juli 2007

Kwadendamme

Vlindertuin
Zwaakse Weel
Dorpskern